PORADY
 
PORADY  
 
   
Jak dbać o włosy latem

Lato to czas słonecznych i wodnych kąpieli. Godziny spędzone na słońcu czy w słonej wodzie niestety nie służą tak dobrze naszym włosom jak nam samym. Dlatego też im bliżej lata tym bardziej powinniśmy się postarać, by zapewnić naszym włosom jak najlepszą ochronę tak, by po powrocie z wakacji nie były zniszczone i nie psuły efektu pięknej letniej opalenizny i promiennego wyglądu. O włosy warto zadbać zarówno przed samymi wakacjami jak również w trakcie urlopu.

Przed samymi wakacjami najlepiej jest odwiedzić fryzjera, by albo włosy obciąć lub przyciąć końcówki tak, by się zregenerowały i łatwiej się układały. Również odradza się przed wakacjami farbowanie. Tak więc trzeba zrobić to odpowiednio wcześnie lub po farbowaniu poddać je szczególnej pielęgnacji stosując odpowiednie preparaty. Jednak to oczywiście początek zapewniania właściwej ochrony naszym włosom.

Na co dzień najlepiej jest zapewnić włosom właściwą ochronę przed słońcem używając odpowiednio dobranego szamponu z filtrami. Chronią one przede wszystkim kolor przed nadmiernym promieniowaniem. Dodatkowo efekt ochronny można zwiększyć używając po myciu odżywki lub balsamu, które zregenerują włosy po całodziennej kąpieli słonecznej. Tego typu preparaty należy dokładnie wmasować we włosy zwracając szczególną uwagę na końcówki, które są najbardziej narażone na zniszczenie. Dodatkowo raz lub dwa razy w tygodniu warto stosować specjalną maskę intensywnie nawilżającą. Po niej włosy nie będą tak przesuszone. Będą też bardziej odporne na działanie promieni słonecznych. Dziś do dyspozycji mamy również całą gamę kosmetyków z filtrami przeznaczonych do letniej pielęgnacji włosów. Jest ich tak wielki wybór, że z powodzeniem znajdziemy linię dostosowaną do naszego rodzaju włosów. Również można skorzystać z kosmetyków specjalistycznych dostępnych w salonach fryzjerskich.
Jeśli zamierzamy wyjechać na urlop można zacząć nawilżać włosy już przed wyjazdem – nie tylko w jego trakcie. Stosując odpowiednią linię kosmetyków nawilżających dodamy naszym włosom energii przed tym trudnym dla nich urlopem.

Przy nawilżeniu może nam też pomóc natura. Samodzielnie możemy przygotować maseczkę, która pomoże nam zapewnić odpowiednie nawilżenie naszym włosom. Przepis jest bardzo prosty: do przygotowania potrzebujemy jajko, sok z cytryny i oliwę z oliwek. Do miseczki wbijamy jajko i wlewamy 3 łyżki oliwy z oliwek. Wciskamy do tego sok z połowy cytryny. Wszystko mieszamy, do momentu, aż powstanie gęsta, jednolita masa. Nakładamy ją na świeżo umyte, wilgotne włosy. Trzymamy przez ok. 30 min. Najlepiej nałożyć na włosy dodatkowo plastikowy czepek i okryć go jeszcze ręcznikiem dla wzmocnienia efektu. Maseczkę stosujemy raz w tygodniu.

Co więcej latem najlepiej jest nosić fryzury upięte, tak by jak najmniejsza powierzchnia włosów była narażona na szkodliwie działanie promieni słonecznych. Jeśli chcemy nosić kapelusz, by ten nas chronił przed słońcem na włosy trzeba nałożyć odżywkę nawilżającą, bo nakrycie głowy poza tym, że chroni przed działaniem promieni słonecznych dodatkowo wysusza włosy.

Warto pamiętać również o kilku istotnych rzeczach już w trakcie samego urlopu. Przede wszystkim przed kąpielą w morzu czy w basenie można zastosować specjalny olejek ochronny, którego tłusta konsystencja zapobiegnie wchłonięciu do włosów wody chlorowanej lub solonej. Natomiast zaraz po wyjściu z morza czy basenu włosy od razu najlepiej spłukać i pozwolić im przeschnąć w cieniu, tak by nie wystawiać ich na działania słońca.

Tak więc przed wakacjami najlepiej zaopatrzyć się w kosmetyki nawilżające i z odpowiednim filtrem. Jeśli zdecydowaliśmy się na farbowanie najlepiej kupić takie preparaty, które pomogą nam chronić również kolor przed szkodliwym działaniem słońca.

Marta Kotas

Redakcja “SOLARIUM & Fitness”, nr 2/2008
www.solarium.net.plKlauzula prawna
Treść niniejszego artykułu ma charakter wyłącznie informacyjny. Mimo dołożenia wszelkich starań, Redakcja portalu ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikajacej z zastosowania informacji zawartych w portalu.