PORADY
 
PORADY  
 
   
Twoje włosy potrzebują cynku

Niedobór witamin i mikroelementów od zawsze powoduje problemy. Nie tylko wpływa to źle na nasz organizm powodując pogorszenie koncentracji czy osłabienie, ale również powodują, że nasz wygląd pozostawia wiele do życzenia.
Jednym z takich mikroelementów jest posiadający niemal magiczne właściwości cynk.

Cynk, czyli co i po co?

Na samym początku warto w ogóle zastanowić się czy jest cynk i dlaczego jest on taki ważny dla naszego organizmu.
Tak więc cynk to, zaraz po żelazie, jeden z najważniejszych mikroelementów obecny w naszym organizmie. Jego zadaniem jest przede wszystkim pomoc we właściwym rozwoju organizmu. Aby pokazać jego znaczenie wystarczy powiedzieć, że reguluje on prace niemalże 300 enzymów, a także reguluje pracę komórek oczu, wątroby mózgu, mięśni oraz narządów rozrodczych. Cynk tworzy również włókna kolagenowe elastynę. Przez to posiada niezwykłe właściwości pielęgnacyjne, które coraz częściej doceniane są nie tylko wśród farmaceutów, ale również w salonach kosmetycznych. Na jego bazie powstają kolejne zabiegi upiększająco – regenerujące oraz luksusowe serie kosmetyków.

Brakuje mi cynku, gdy…

Stosunkowo łatwo jest poznać, że nasz organizm potrzebuje cynku. Oczywiście nie ocenimy tego patrząc na naszą wątrobę czy mózg, ale możemy to szybko ocenić po kondycji naszej skóry, po wyglądzie naszych paznokci czy włosów. Tak więc jeśli nasza skóra stała się wysuszona i nieelastyczna może być to dowód na niedobór cynku. Innym objawem jest wygląd naszych paznokci, które mogą zacząć się łamać i rozdwajać.
Niedobór tego mikroelementu może powodować również wypadanie włosów, a także sprawić, że będą one matowe i przesuszone.
Jeśli zauważymy u siebie, któryś z tych objawów lub co gorsze wszystkie na raz trzeba szybko zacząć działać, bo może być to początek naszych problemów ze zdrowiem.

Dieta cynkowa.

Bardzo trudno jest dobrać zestaw produktów bogatych w cynk, które pomogą nam uzupełnić niedobory. Znajduje się on bowiem w takich produktach, które nie wszyscy lubią lub mają okazję i czas jeść w miarę regularnie.
Najbogatszym źródłem cynku są ostrygi. Posiadają one dziesięć razy więcej cynku niż inne produkty, które również mogą dostarczyć tego cennego dla organizmu pierwiastka. Poza ostrygami warto jeść twarde sery, jajka, wątróbkę, inne skorupiaki, ryby oraz pełnoziarniste pieczywo. Co ciekawe cynk znajdziemy również w szampanie. Niewiele go będzie natomiast w warzywach.
Zapotrzebowanie na cynk u przeciętnego człowieka wynosi ok. 15 mg (w przypadku kobiet w ciąży 30 mg). Jednak trzeba tutaj pamiętać o tym, że cynk jest trudno przyswajalnym pierwiastkiem dlatego stosując suplementy diety należy przyjmować cynk na czczo, by został lepiej wchłonięty.

Podziękuje ci za to…

Dbając o to by nasza dieta zawierała produkty bogate w cynk sprawimy, że nasza skóra będzie wyglądała dużo zdrowiej i młodziej, nabierze elastyczności i blasku. Również włosy zaczną odzyskiwać formę, zaczną błyszczeć i przestaną wypadać.
Z racji tego, że wygląd zewnętrzny zwykle decyduje o tym jak postrzegają nas inni ludzie warto zadbać o siebie nie tylko od zewnątrz stosując odpowiednie kosmetyki, ale również dostarczyć organizmowi niezbędnych środków do tego, by sam zaczął dbać o siebie.Klauzula prawna
Treść niniejszego artykułu ma charakter wyłącznie informacyjny. Mimo dołożenia wszelkich starań, Redakcja portalu ani osoby współpracujące nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności wynikajacej z zastosowania informacji zawartych w portalu.